Ilgaz osmanlı döneminde Çankırı (kengiri) livasına bağlı bir nahiye merkezi idi. Kengiri(Çankırı) sancağına bağlı Koçhisar nahiyesi 5 Şubat 1334(1918) tarihinde Osmanlı Devleti Meclisi Mebusan’ında İlçe yapılarak ismi ILGAZ olmuştur.
1918 tarihine İlçe yapılmasına rağmen İlçe kurulmasıyla ilgili 1920’ye kadar herhangi bir faaliyet yapılmamış 1920 kararından sonra ilçe kurulmasıyla ilgili çalışmalar başlatılmıştır.
Meclisten geçen bu kanun yetkiyi bakanlar kuruluna vermiş olduğundan Bakanlar Kurulunda 23.10.1920 tarihinde Koçhisar nahiyesinin İlçe yapılması kabul edilmiştir. Koçhisar isminin Ilgaz olarak değişmesi ise Meclisi mebusan’da 05.02.1918 tarihinde kabul edilmiştir.
Ilgaz ilçesinin turizme açık ve kayak merkezi olan bölgesi ise ilçenin 50 km kuzeyinde
yer alan ılgaz Dağlarıdır.

ILGAZ DAĞI, Batı Karadeniz Bölgesinin en büyük dağ kütlesidir. Ilgaz dağının zirve noktası 2587 metre rakımlı Büyük Hacet Tepesi olan sıradağlardaki diğer önemli yükseltiler 2546 metre rakımlı Küçük Hacet Tepesi, 1980 metre rakımlı Kulpi, 1934 metre rakımlı Altunsivri ve 1763 metre rakımlı Kocadağ olarak sıralanmaktadır.

Batıdan doğuya doğru yükselen Ilgaz Sıradağları kolay geçit vermemesiyle ünlüdür.

Dağın özellikle kuzey kesimleri Karadeniz üzerinden gelen nemli hava kütlelerine maruz kaldığından dolayı, güney yamaçlarına göre nemli ve yağışlı bir iklime sahiptir. Bu iklimsel farklılıklar bitki örtüsünün kısa mesafelerde bile büyük değişimler göstermesine sebep olmuştur. Kuzey yamaçlardaki alçak yerlerde meşe ve kayın gibi geniş yapraklı türler görülürken; yükseklere çıkıldıkça göknar ve sarıçam baskın olur. Güney yamaçlarda karaçam baskın ağaç türüdür. Orman üst sınırı 2000-2200 metredir. Orman üst sınırının üzerindeki alpin kuşakta otsu bitkiler yaygındır. Milli park flora ve fauna özellikleri bakımından önemlidir.

Kış sporları tesisleri Ilgaz Milli Parkı içinde yer almaktadır. Kayak merkezinde bir adet çift iskemleli telesiyej tesisi ile bir adet teleski tesisi bulunmaktadır. 700 m uzunluğundaki telesiyej tesisi 700 kişi/saat, 950 m uzunluğundaki teleski ise 1000 kişi/saat kapasitesindedir.

lgaz Kayak Merkezi’nde 3 adet pist bulunmaktadır. Mekanik tesis olarak bir adet dört iskemleli 1200 metre uzunluğunda telesiyej ve bununla beraber 1050 ve 510 metre uzunluklarında iki adet teleski bulunmaktadır. Teleskileri kullanabilmeniz için öncelikle Telesiyejle zirveye çıkmalı ve oradan dilediğiniz piste geçtikten sonra teleskileri kullanabilirsiniz. Önemle belirtmeliyiz ki tek kullanımlık skipass alıp telesiyej ile zirveye çıktıktan sonra teleskilerin bulunduğu pistlere ayrılmayınız. Çünkü teleskilerin orada tekrar skipass okutma zorunluluğunuz olduğundan ancak sınırsız skipass aldıysanız teleskileri bulunduğu pistlere geçebilirsiniz.

Bunlardan ayrı olarak kayağa yeni başlayanlar için ideal olan 350 metre uzunluğunda baby lift’te bulunmaktadır.
Genel olarak baktığımızda muhteşem doğası, birbirinden farklı özellikteki kayak pistleriyle Ilgaz; kentin karmaşasından uzaklaşıp temiz hava almak isteyenlere,
kayağa yeni başlayanlara, profesyonel kayakçılara, snovboardcılara, her kesimden insana hitap etmektedir.

Şarkılara bile konu olan “Ilgaz” sizleri davet ediyor…
ILGAZ

Ilgaz Anadolu’nun
Sen yüce bir dağısın
Baharda yer yüzünde
O cennetin bağısın

Yalçın kayalıklar
Göklere yükseliyor
Senin dumanlı başın
Bulutları deliyor

Yükseklerden akıyor
Ne güzel berrak sular
Eteklerinde otlar
Sürülerle kuzular